| Vitalie a întrebat:

Greutatea unui corp poate fi mai mică decât forţa lui de greutate?!

5 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Gresit/incomplet formulat!(greutate=forta de greutate)
Greutatea unui corp(G=m x g) poate fi diferita insa, functie de loc(la Ecuator mai mica decit la Poli), de altitudine (scade cu cresterea acesteia).
Greutate aparenta a unui corp este atunci cind asupra corpului, in afara de greutate, actioneaza si alte forte de acelasi/opus sens. Exemplu :un corp scufundat intr-un lichid are „greutate aparenta" mai mica decit greutatea lui reala Gaparent=G -Farhimedica

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tu compari două chestii diferite: Masa (notată cu m, măsurata în sistemul internaţional în KG) şi forţa de greutate (notată cu g, măsurata in Newton). Greutatea are valoarea Masa*Acceleraţia gravitaţionala (Acceleraţia gravitaţionala pe Pământ e aproximativ 9, 81, în unele probleme de fizică e aproximată la 10). Forţa gravitaţională pe care o exercita un corp asupra unei suprafeţe depinde de înclinaţia suprafeţei şi este egală cu Greutatea*cos(unghiul inclinării planului). Cosinus pentru 0 grade (pentru plan orizontal e 1) şi scade valoarea până la 0 pentru 90 grade. Peste 90 de grade, ce nu se incadrează in cadranul I din cercul trigonometric nu se pot aşeza obiecte pentru că practic ar fi planul deasupraobiectului şi nu ar mai putea exercita forţă de greutate asupra lui.

Figură: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/85/Free_body.svg

| DragoşManole a răspuns:

Da, pai logic ca daca corpu ar fi de vreo 550 de kilograme ce naiba nici din pat nu te mai ridici dabai ca rupi patu