| mrclaust a întrebat:

H2O este apa, dar înafara de apa cum se mai numeste (denumirea chimica) si intreb deoarece mie mi se pare a fi un acid si nu stiu la ce categorie sa îl incadrez : hidroacizi sau oxiagizi . Va rog , răspundeți doar dacă știți.

10 răspunsuri:
| SupPeeps a răspuns:

Formula desfasurata a apei este HOH. Deci este baza. DAR, in acelasi timp este si un amfolit, adica se comporta ca baza in prezenta unui acid si ca acid in prezenta unei baze.

| Joey95 a răspuns:

Hidroacizi.
H = Hidrogen, nu?

| Smiiiile a răspuns:

Acizi - Radical acid + H;
Oxizi - Metal/Nemetal + O
Hidroxizi - OH + Metal
Saruri - Metal + Radical acid

Apa nu cred ca se incadreaza thinking

| Smiiiile a răspuns:

Oxid este, cred. Hidrogenul este nemetal, electroneutru + Oxigen, oxid. Banuiesc si eu...

| BogdanAiud a răspuns:

Idem Nezuzu

| TakahashiHiroshi a răspuns:

Este un amfolit acido-bazic, in reactie cu acidul se comporta ca o baza, in reactia cu baza se comporta ca acid.Acid este substanta care cedeaza proton(Protiu-H), iar baza este substanta care accepta protoni.

| nezuzu a răspuns:

Pai ba H2O i 2 atomi de hidrogen si 1 de oxigen deci ar fi la oxiagizi

| bogdanhoria93 a răspuns:

Apa se mai numeste oxid de hidrogen. Si e un amfolit. Adica se comporta fie ca o baza fie ca un acid, in functie de substanta cu care reactioneaza.

| bogdanhoria93 a răspuns:

Bine o sa mai zic odata ca vad ca nu intelegeti...
1. oxiacizii ( nu oxiagizi ) se obtin prin reactia apei cu oxizii acizi.
2. Hidracid = Acid compus dintr-un halogen sau un metaloid din grupa oxigenului și unul sau doi atomi de hidrogen. Apa este o substanta mai complexa si mai ciudata, datorita starii de agregare si legaturii de hidrogen.
o forma de clasificare a acizilor este in Hidracizi ( HCl, HBr, HI,... ) si oxiacizi ( HNO3, H2SO4... )
3. Caracterul acido bazic al apei ( amfolit) este dat de proprietatea apei de a disocia in H3O+ ( ion hidroniu= cel mai tare acid slab ) sau OH- ion hidroxil ( cea mai tare baza slaba )
4. La clasificarea hidracizilor apa nu era inclusa, si era trecuta ca o forma particulara de acid.
5. Taria acizilor: alchene