| 334499 a întrebat:

Haven't este acelasi cu don't have?

Răspuns Câştigător
| Andrusccaaa a răspuns:

Haven't - Nu au, I don't have - Eu nu am, sunt putin diferite.

2 răspunsuri:
| Stefania96dfg a răspuns:

Depinde de context

| Daiddy a răspuns:

Nu e acelasi lucru. "don't have" este negativul verbului "have" la timpul prezent, iar "haven't" este negativul verbului have dar folosit ca verb auxiliar pentru formarea altui timp numit present perfect. In mod normal este insotit de verbul propriu zis, dar e o forma de raspuns scurt. Ca sa intelegi mai bine: "I haven't said anything" nu este acelasi lucru cu "I don't have anything to say". Prima se traduce prin "Nu am zis nimic", iar a doua "Nu am nimic de zis". Sper ca te-am ajutat si sper ca ai inteles!