| gingergirl1 a întrebat:

Hei,azi am dat teza la mate laughing si nu stiu daca am facut bine la un exercitiu. Aveam un tetraedru regulat, daca o muchie are lungimea de 4 cm, atunci aria unei fete este egala cu...si am scris 24 cm patrati...E bine sau trebuia sa o aflu cu formula?
Si mai aveam una (si la asta sunt sigura ca am gresit sad Aveam un romb cu perimetrul egal cu 24, pe langa faptul ca eu scrisesem aria dar ma rog,am scris 6, e bine?

3 răspunsuri:
| Bubu_Bubu_1994 a răspuns:

La prima ai facut bine la 2 nu ai facut big grin

| Evoque a răspuns:

La prima nu ai făcut bine, aria unei fețe este aria triunghiului echilateral respectiv latura la patrat radical din 3 totul pe 4. Și din păcate nici la a doua nu este bine...