| anonim_4396 a întrebat:

Hei :*.
Cine stie ce sunt formulele si ecuatiile chimice [ sau mai degraba cum se scriu sau ce reprezinta ]?
Imi trebuie urgent.
FUNDA!

1 răspuns:
| Axz_axn_1978 a răspuns:

Reacțiile chimice sunt interacțiuni la nivel molecular dintre substanțe. Ele se pot clasifica în:[1]
reacții de combinare — care doi sau mai mulți reactanți se unesc pentru a forma un singur produs de reacție;
reacții de descompunere — dintr-o substanță compusă (reactant) se formează doi sau mai mulți produși de reacție;
reacții de substituție — atomul unui element înlocuiește atomii unui alt element într-o substanță compusă;
reacții de schimb — două substanțe compuse își schimbă între ele unele elemente, transformându-se în alte substanțe compuse.

Substanțele care reacționează între ele se numesc reactanți, iar substanțele rezultate în urma reacției se numesc produși de reacție. De exemplu: arderea carbonului (procesul de ardere reprezintă adăugare de oxigen); carbon + oxigen = dioxid de carbon C+O2=CO2