| Georgiana_Feraru_1994 a întrebat:

Hei! Eu sunt clasa a 8-a..trebuie sa dau examenul..inf..dar eu as vrea să mă duc la un liceu în care se studiază în mod egal și româna, dar și matematica..adica știu ca la științe sociale(de exemplu) se pune mai mult acces pe romana, limbi străine etc și din clasa a 11-a nu se mai studiază matematica, iar la mate-info(de exemplu) se pune mai mult acces pe matematică(bineînțeles), chimie, fizica(aceste doua materii nu prea îmi plac)

Întrebarea mea este așa:
Ce profil să aleg dacă mie îmi plac ambele materii în mod egal(română și mate)? Adică..bineînțeles sa se studieze în mod egal.

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

La științe sociale faci în toți anii de liceu matematică (2 ore pe săptămână).

Între Real și Uman este filiera Tehnologică. Filiera tehnologică presupune 3 ore de română și 3 ore de matematică.
Filiera tehnologică are 3 profile (iar fiecare profil are mai multe specializări):
- Profil servicii : Tinde mai mult spre uman.
Teze vei da la Română, Matematică, Limba modernă 1.
Bac vei da la Română, Matematică, Geografie/Logică/Psihologie/Economie.

- Profil resurse naturale și protecția mediului : tinde mai mult spre real.
Teze vei da la Română, Matematică, Fizică/Chimie/Biologie.
Bac vei da la Română, Matematică, Fizică/Chimie/Biologie.

- Profil tehnic : tinde mai mult spre real, se axează pe matematică-fizică.
Teze vei da la Română, Matematică, Fizică.
Bac vei da la Română, Matematică, Fizică/Chimie/Biologie.

La profil servicii, evident, din clasa a 11a nu mai faci nici chimie, nici fizică, nici biologie.
Trebuie să știi că orice profil alegi de la tehnologic, vei avea 3 săptămâni de practică în vacanța de vară.