| MonsterGirlblablabla a întrebat:

Hei! imi eplicati si mie cum se conguja la conditionalul present in franceza avoir, etre,aller,pouvoir,voir, venir si de ce se conjuga asa? Si cum e cu radicalul viitorului chiar nu inteleg. fara comentarii aiurea am lipsit de la lectia asta!

1 răspuns:
| PerfectLife a răspuns:

Buna! Conditionalul prezent se formeaza din radicalul viitorului+terminatiile de la imperfect(ais, ais, ait, ions, iez, aient).La majoritatea verbelor radicalul viitorului este de fapt verbul la infinitiv sau verbul la infinitiv fara ultimul "e" la cele de grupa II.Insa sunt si verbe neregulate cum ar fi "avoir" care are "aur" sau "etre" care are "ser".Pe acestea trebuie sa le inveti pe de rost. Sper ca te-am ajutat. happy