| jan33tt a întrebat:

Hei...muntii poiana rusca apartin apusenilor? sau sunt separati? explicati mi si mie cum sta treaba cu carp occidentali! funda!

Răspuns Câştigător
| Ramina a răspuns:

Muntii Poiana Rusca sunt despartiti de Muntii Apuseni dar ambii fac parte din Carpatii Occidentali.

1 răspuns:
| zdrangoi a răspuns:

Munții Poiana Ruscă sunt o grupă montană extinsă aparținând Carpaților Occidentali făcând tranziția între grupa majoră nordică a acestora, Munții Apuseni și grupa majoră sudică, Munții Banatului. Se întind pe o suprafață de cca 2.640 km2, având altitudini medii în jur de 700 – 1000 m.
Cel mai înalt vârf al Munților Poiana Ruscă, având 1.382 m, este vârful Padeș.