| VaneMD177 a întrebat:

Nu stiti cate puncte iti trebuie la olimpiada de romana faza judeteana ca sa mergi mai departe din 120? Daca ei 95, mergi mai departe?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
La nationala la romana te poti califica cu punctajul minim de 110 (120 fiind punctajul maxim).
Insa, nu e suficient sa ai peste 110 puncte, trebuie sa te afli si in primii doi-trei concurenti (depinde de cate locuri sunt allocate judetului tau-aici depinde de cat de mare este, de cati premianti au fost la nationala in anii trecuti etc) clasati in ordinea descrescatoare a punctajului.
Din pacate, cu 95 de puncte, nu ai nicio sansa la calificare, chiar daca ai fi cu punctajul cel mai mare (pe locul I) din judetul tau. Nu e permisa participarea la faza nationala a elevilor cu punctaje mai mici de 110 la judeteana.
Insa, exista si o veste buna: cu punctajul tau (95 puncte), vei primi, cel mai probabil, premiul III.
Felicitari!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asta depinde doar de ceilalti. Mergi mai departe daca ai cel mai mare punctaj dintre toti, nu conteaza cat e.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi mai jos modalitatea de selecţie :

"Selecţia elevilor şi norma de reprezentare :

Art. 16. În vederea participării la olimpiadă, la nivelul Comisiei judeţene, se va stabili o normă de
reprezentare în funcţie de performanţele individuale (pentru etapa pe clasă/şcoală) şi în funcţie de
numărul de elevi al unităţii de învăţământ şi de performanţele acestora la competiţiile de profil, pentru
etapele locală, pe sector şi judeţeană/a municipiului Bucureşti.
Art. 17. (1) Norma de participare la etapa națională este de un elev pentru fiecare nivel de clasă/ județ,
primul în ordine valorică, cu respectarea punctajului minim prevăzut de regulament.
(2) Municipiului București este reprezentat la etapa naţională a olimpiadei de câte 6 elevi pentru fiecare
nivel de clasă, primii în ordine valorică, cu respectarea punctajului minim prevăzut de regulament.
(3) Județele ai căror elevi, componenți ai loturilor, au obținut în anii anteriori premii și mențiuni la etapa
internațională a Olimpiadei de Lectură, conform Metodologiei-cadru de organizare și desfășurare a
competițiilor școlare, în temeiul existenței etapei internaționale a competiţiei, vor putea decide asupra
celei mai bune formule de reprezentare, fără a depăși numărul maxim de 6 elevi/județ, număr calculat în
cazul în care s-au obținut 2 premii I sau patru premii și/sau mențiuni. Deciziile privind componența
lotului județean vor fi asumate în scris de comisia județeană de organizare și evaluare și vor fi validate de
inspectorul general din ministerul educației.
(4) Nu se admite transferul locurilor de la o clasă la alta, în cazul în care norma de participare este de un
elev pentru fiecare nivel de clasă/ județ.
(5) Pentru calificarea la etapa naţională, în vederea evitării situării pe acelaşi loc a doi sau mai mulţi elevi
cu punctaj egal, după finalizarea evaluării iniţiale, respectiv a reevaluării la contestaţii, înainte de
desecretizarea lucrărilor, Comisia judeţeană/a Municipiului Bucureşti va stabili criterii de departajare, validate de preşedintele executiv (inspectorul de specialitate din cadrul inspectoratului şcolar), apoi va
opera departajarea, prin aplicarea criteriilor adoptate.
(6) În urma stabilirii ierarhiei la etapa judeţeană, prin aplicarea criteriilor de departajare, se comunică
rezultatele iniţiale, prin afişarea pe clase, în ordine alfabetică.
(7) După eventuala reevaluare la contestaţii, se afişează rezultatele finale şi se comunică lista elevilor care
vor participa la etapa naţională.
Art. 18. Calificarea elevilor la etapele olimpiadei este condiționată de obținerea unui punctaj minim de
100 de puncte pentru elevii de la şcoli cu predare în limba română şi de 85 de puncte pentru elevii de la
şcoli cu predare în limbile minorităţilor naţionale." - SURSA = Regulamentul specific al Olimpiadei - vezi linkul :
http://www.isjolt.ro/......mnaziu.pdf

Vezi şi linkul :
http://romana.info.ro/......LAMENT.pdf

Toate cele bune!

| R0R0 a răspuns:

Nu.
Cel mai mare punctaj merge la nationala.

| Aberdeen a răspuns:

La mine în județ doar primii doi se vor califica. Încă n-am aflat rezultatele

| IamHere4You a răspuns:

Pe fiecare judet e un anumit numar de locuri, cu cat judetul e mai mare acesta dispune mai multe locuri pentru etapa nationala. Acum depinde doar de ceilalti, daca judetul tau dispune de 5 locuri si tu esti in primii 5 ca punctaj, te califici la nationala.