| paradox009 a întrebat:

Hei salut! Imi poate explica si mie cineva care este rolul cratimei in structura "Si-n" din "Si-n pragul putred,din trecut, m-ajung..."?

3 răspunsuri:
| cristina_2603 a răspuns:

"si-n"=cratima marcheaza elidarea(caderea) vocalei "i"

| ChiyoTheo a răspuns:

Cratima s-a folosit pentru rostirea intr-o singura silaba a doua parti de vorbire diferite precum si elidarea vocalei "î"

| Daannaa a răspuns:

In cazul exemplificat mai sus, cratima este folosita pentru a marca lipsa vocalei "î". Lipsa acestei vocale poate fi motivata si prin pronuntarea mai rapida a frazei. Sper ca te-am ajutat.