| Torarinchi a întrebat:

Hei, stie careva cum se calculeaza media de intrare la liceurile vocationale? Adica stiu ca la cele normale, media este: media 5-8 + 3×media de la evaluarea nationala pe 4. Dar la liceele cu probe de aptitudini? Dau funda

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi modul de calcul a mediei M.F.A. la pag. 26 din "Broşura admiterii 2015" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......mitere.pdf

Toate cele bune.

| maria6 a răspuns:

Depinde: sportiv, limbi moderne, coregrafie, teatru, teologie? Difera.

| TonySchwann a răspuns:

Mi se pare ca la liceurile vocationale nu conteaza media 5-8.
La sectiunea de desen; arhitectura e 50%-50%;
La sectiunea de muzica, indeferent ca e canto sau pian se tine cont 75% de media de admitere la Evaluarea Nationala, si 25% proba de admitere la liceul vocational. Nu sunt sigur ca e asa, anul trecut asa a fost, poti cauta pe internet, poate gasesti ceva.