| Teoooonaaa1999 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari despre invatamantul in alte tari, respectiv Marea Britanie.
Mama mea vrea ca la anul sa ma mut in Marea Britanie, respectiv Tara Galilor.
Voiam sa va intreb ce materii se fac la ei la liceu. Anul viitor voi fi in clasa a 11-a, in Romania. Pe unele siteuri am citit ca iti poti alege materii si pe alte siteuri ca se fac materii standard obligatorii.
Si alta intrebare ar fi la echivalari ce materii voi da? Am citit pe unele siteuri si scria engleza si matermatica. Intrebarea mea este daca e obligatoriu matematica? Eu sunt profil stiinte-sociale si nu prea fac matematica. Adica fac 2 ore pe saptamana cel mai usor nivel si nu fac orele chiar serios. Adica se pun note usor si nu prea se pune accent. Si mi-ar fi greu sa dau o echivalare acolo la matematica.

Răspuns Câştigător
| FallingLeaves a răspuns:

Materiile obligatorii la ei sunt engleza si matematica din cate stiu, restul se aleg. Dar daca pleci si decizi sa vii in clasa a 12-a inapoi in tara, ar trebui sa iti alegi acolo cam ce materii ai face si aici ca sa nu ramai in urma cand revii in Romania.
La mate cred da, vei da echivalari, dar nu e foarte greu. Stiu ca la ei in clasa a 10-a -SPRE EXEMPLU- se face mate de a 9-a s.a.m.d. Daca la engleza ai un Cambridge/IELTS luat, nu cred ca trebuie sa mai faci ceva, daca nu, testul nu ar trebui sa fie mai greu ca bacul romanesc (nivel B2);)
Urmatorul site are mai multe informatii si cred ca si concultanta cu un specialist e gratuita (asa era mai demult): www.integraledu.ro