| razvancasian a întrebat:

Cred ca am sa intru la profilul Turism si alimentatie si am auzit ca sunt 3 specializari.Ce-a ce nu stiu este ca ele se aleg din clasa a IX-a sau?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sunt 4 specializări ( NU 3 )!

La profilul "Servicii"/Turism şi Alimentaţie sunt mai multe specializări ( în funcţie de liceul respectiv ) :
"* Tehnician în turism
* Tehnician în hotelarie
* Tehnician în gastronomie
* Organizator banqueting" - vezi pag. 2 din Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Alegerea specializărilor ( dacă sunt mai multe la acelaşi liceu ) o faci în momentul în care completezi Fişa cu opţiunile :)
Dacă NU au coduri diferite, atunci repartizarea se efectuează de către liceu, în funcţie de media de admitere!

Spre exemplu, la Cluj ( în 2014 ) sunt următoarele :
* 1 clasă tehnician în turism la Colegiul Economic "Iulian Pop" Cluj-Napoca
* 2 clase tehnician în turism la Colegiul Tehnic "Napoca" Cluj-Napoca
* 1 clasă tehnician în gastronomie la Colegiul Tehnic "Raluca Ripan" Cluj-Napoca
* 1 clasă tehnician în gastronomie la Liceul Tehnologic Nr.1 Cluj-Napoca
* 1 clasă tehnician în turism ( intensiv engleză ) la Liceul Teoretic "Brassai Samuel " Cluj-Napoca
* 1 clasă tehnician banqueting la Colegiul Tehnic "Dr. Ioan Raţiu" Turda, etc. - vezi "Broşura Admiterii 2014" de la linkul http://www.isjcj.ro/htm/Admitere/2014/BROSURA_2014.pdf

Toate cele bune.

1 răspuns:
| mihaelutsaaaaaaa a răspuns:

Din cate stiu eu sunt doar doua specializari...si ai de ales intre ele doua la sfarsitul clasei a10a am impresia...