| piitiica a întrebat:

puteti sa+mi spuneti si mie definitie pentru campul fizic, campul magnetic si campul gravitational va rog mult, dau fundahee hee

Răspuns Câştigător
| NobleHeart a răspuns:

1.Câmpul magnetic este o mărime fizică vectorială ce caracterizează spațiul din apropierea unui magnet, electromagnet sau a unei sarcini electrice în mișcare.
2.Campul fizic este forma de interactiune dinamica a substantei cu spatiul fizic.
3. Câmpul gravitațional este un câmp vectorial care descrie forța gravitațională care acționează asupra unui obiect în orice punct dat din spațiu, pe unitatea de masă. Sper ca ti-am fost de folos.kiss

1 răspuns:
| NobleHeart a răspuns:

Câmpul gravitațional este un câmp vectorial care descrie forța gravitațională care acționează asupra unui obiect în orice punct dat din spațiu, pe unitatea de masă.