| AnaDiana289034 a întrebat:

Știe cineva ce cărți mi-ar trebui pentru admiterea la medicina dar și pentru anul 1 de facultate? (rog seriozitate și sa îmi răspundă doar persoanele care știu) Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pentru admitere manualul de anatomie de a 11-a si trebuie sa cumperi de la secretariatul facultatiii cartea de grile (care la final are bibliografia). La facultate vei vedea ca aproape fiecare prof a publicat o carte (manual), pe care v-a trebui sa o cumperi (unii profi tin cont de persoanele care le cumpara cartile). Pe langa astea, cel mai probabil Anatomia omului de Papilian (pe care cel mai probabil il gasesti de xeroxat la facultate, deci il poti lua mult mai ieftin) si alte tratate si atlase, dar detaliile complete vi le dau profii, pentru ca fiecare are alte pretentii si lucreaza in alt fel. Nu prea are rost sa iti iei de acum carti, numai daca vrei sa inveti pana ce incepu scoala, sau sa le ai in biblioteca.

| Dana2103 a răspuns:

Multa biologie celulara in special, dar si de cultura generala, anatomie
Apoi chimie de baza ori fizica

| JesusChrist0 a răspuns:

Biologie clasa a 11-a editura Corint
Chimie nu știu exact care dar trebuie să aibă afișat pe site
În plus ar trebui să aibă la dispoziție, tot pe site-ul UMF, culegeri de teste pentru ambele obiecte