| AnnaDee a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un exercitiu. Nu e tema. Nu inteleg cum se face, cum se procedeaza la asta. Pe cele asemanatoare le stiu, dar nu il stiu pe asta cu reducerea. Please help! Acord funda + voturi.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| Angelik_6250 a răspuns:

De ex.un obiect care costa x lei dupa o reducere de 10% cat va costa?
x- 10/100

| AnnaDee explică:

Problema suna cam asa:
Dupa o reducere cu 15%, un penar costa 34 lei. Care era pretul initial?

| AnnaDee explică:

Apropo, se mai da cercul la Evaluare, maine?

| bogz a răspuns:

Scazi din suma principala, de exemplu 10 la suta din aceasta si afli pretul dupa reducere.x-p%.x=suma dupa reducere

| bogz a răspuns:

Da se mai da

| ASASINIS a răspuns:

Ce problema e asta anadee? oricum e usoara sunt cls a 5 a si tio rezolv repede! oricum daca vrei rezolvaea tio trimit prin mesaje zi-mi daca o vrei!