| LissaLy a întrebat:

Heii! Ma puteti ajuta cu o intrebare la tehno, va rog?!
Ce este SODA CALCINATA?
Am cautat pe Google, dar nu am gasit nici o definitie calumea! Fundaa:X!

Răspuns Câştigător
| JamieGold a răspuns:

Hey!
Nu prea exista o definitie "calumea" pentru soda calcinata, pentru ca este de fapt o denumirea carbonatului de sodiu(Na2CO3),mai exact denumirea pentru forma anhidra a carbonatului de sodiu.Pe scurt, Na2CO3 din care a fost indepartata in totalitate apa.
Sub forma de definite suna cam asa:
Soda calcinata reprezinta forma anhidrica(lipsita de apa) a carbonatului de sodiu, cu un puternic caracter higroscopic(absoarbe umiditatea din aer).
happy

2 răspunsuri:
| deyamatza a răspuns:

Am gasit si eu pe net : Incep cu cel mai cunoscut, carbonatul de sodiu cunoscut si sub denumirea de soda calcinata sau soda de rufe.

| Teodora_Ianc_1995 a răspuns:

Este materia prima a sticlei...