| JustMe15 a întrebat:

Heii salut :*. Cine ma poate ajuta si pe mine la logica?big grin Suntem la lectia "Bariere in comunicare" si profesoara ne-a dat ca tema sa identificam 2 posibile dificultati in comunicare, in 3 situatii de viata diferite(la alegere) si sa propunem solutii de remediere thinking Dau funditaaa :*!

Răspuns Câştigător
| dana85 a răspuns:

Cand emitatorul si receptorul nu folosesc acelasi canal de comunicare si acelasi cod, ex : daca nu vorbesc aceeasi limba, mesajul nu poate sa fie receptat.
O alta bariera in comunicare ar putea fi cea de ordin acustic, perturbator, zgomote, bruiaje,microfonie, disfunctii de retea daca, comunicare are loc pe un canal de telefonie.
Comunicarea cu persoanele cu diferite disfunctii de vorbire sau cu persoane cu autism, este ingreunata.
Diferentele in educatie,diferente in interesul fata de mesaj,diferente in nivelul de inteligenta, lipsa de respect mutual fac comunicarea dificila. Diferente in ceea ce priveste varsta, sexul, rasa si categoria sociala, lipsa de abilitate din partea emitatorului, lipsa de abilitate din partea receptorului, lipsa de informatii suplimentare si a unei culturi minime pentru a transmite si recepta un mesaj pot fi posibile impedimente in comunicare.

1 răspuns:
| dana85 a răspuns:

Cand emitatorul si receptorul nu folosesc acelasi canal de comunicare si acelasi cod, ex : daca nu vorbesc aceeasi limba, mesajul nu poate sa fie receptat.
O alta bariera in comunicare ar putea fi cea de ordin acustic, perturbator, zgomote , bruiaje,microfonie, disfunctii de retea daca , comunicare are loc pe un canal de telefonie .
Comunicarea cu persoanele cu diferite disfunctii de vorbire sau cu persoane cu autism , este ingreunata .
Diferentele in educatie ,diferente in interesul fata de mesaj ,diferente in nivelul de inteligenta ,lipsa de respect mutual fac comunicarea dificila.Diferente in ceea ce priveste varsta, sexul, rasa si categoria sociala, lipsa de abilitate din partea emitatorului ,lipsa de abilitate din partea receptorului, lipsa de informatii suplimentare si a unei culturi minime pentru a transmite si recepta un mesaj pot fi posibile impedimente in comunicare.