| Irenexd a întrebat:

Heii TPU! Am si eu o intrebare... Primul care raspunde corect are Funda thumbs up
De ce marile si oceanele sunt sarate daca apele dulci se varsa in ele? Raspuns rapid Macar pana maine...
Mersi love struckPaa

Răspuns Câştigător
| Hyora a răspuns:

Sarea exista pretutindeni : in sol, in apa, in pietre si in stanci.

Fluviile care se varsa in mare aduc mereu cate putina sare.

Apa marilor si a oceanelor este sarata fiindca apa se evapora si ramane numai sarea. happy

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu este un singur motiv ..sunt mai multe
Dar in special este vorba de sarurile existente in sol...
Ideea este ca marile si oceanele ocupa un spatiu marit pe suprafata solului ...sol care in alcatuirea lui are si saruri, care se dizolva in apa!

In realitate e mai complicat de atat. dar daca ai rabdare citeste aici, iti raspunde la intrebari!
http://www.palomar.edu/oceanography/salty_ocean.htm

| ÐÿÅ a răspuns:

Sarea exista pretutindeni : in sol, in apa, in pietre si in stanci.

Fluviile care se varsa in mare aduc mereu cate putina sare.

Apa marilor si a oceanelor este sarata fiindca apa se evapora si ramane numai sarea.

| anonim333 a răspuns:

Si eu zic ca si Rosu14 si DYANA.