| LastNight1324235436 a întrebat:

Care e formula chimica pentru fosfatul de beriliu?

Răspuns Câştigător
| ℓσяєภยş a răspuns:

Be3(Po4)2 -> indicele 3(de la beriliu) il treci in coltul din dreapta, jos si treci valenta beriuliului(care este II) in coltul din dreapta, sus; formula pentru fosfat este : Po4(indicele 4 il treci jos ca la beriliu) si are valenta III(valnta III de la fosfat o treci ca la valenta de la beriliu); atribui pe diagonala valentele si astfel se obtine: Be3(Po4)2(mai treci la beriliu valenta II si la fosfat valenta III).

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Uite aici mai multe formule:
http://www.quia.com/jg/79376list.html

| ℓσяєภยş a răspuns:

Be3(PO4)2 -> m-am incurcat prima data(n-am scris "PO" cu "o" mare)

| buzzyMV a răspuns:

Be3Po4

| buzzyMV a răspuns:

Be3(Po4)2 scuze gresisem asta e cea buna

| MartaGabriel a răspuns:

Cred ca asta ii Ba3(PO4)2