| BabyDoll a întrebat:

Cand iesim din apa marii, dupa ce am facut baie, desi afara este foarte cald ne este frig. De ce? Dar daca bate vantul?

Răspuns Câştigător
| FlorinDiablo a răspuns:

Ne e frig deoarece corpul nu trece brusc de la o temperatura la alta temperatura corpului urca treptat.Cand esti in apa temperatura e relativ constanta, cand iesi din apa temperatura corpului nu mai e constanta ia incepe sa urce si pana te incalzesti resimti frigul. Daca bate vantul si e soare o sa te incalzesti mai repede vantul de zvanta si soarele te usuca.

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ca,apa prin evaporarea ei de pe piele,scade temperatura corpului, ca şi transpiraţia! Dacă te stergi imediat cand ieşi din apă, nu mai simţi rece.

| white_2190 a răspuns:

Deoarece atunci cand stai in apa, corpul se obisnuieste cu o anumita temperatura, temperatura apei(care este mai mica decat cea a aerului) iar cand iesi afara apa de pe corp se va evapora iar tu vei simti ca este rece desi afara este cald

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Tu esti de vina, ar trebui sa te duci la doctor, ca esti foarte ciudata. Eu pot sa fac si snowbording in bikini si nu am nimic!
Secretu e sa bei multa tarie inainte tongue

| jokerul88 a răspuns:

Este din cauza scimbului de temperatura dintre cele doua medii

| hj121 a răspuns:

Pentru ca evaporarea apei este un proces care se realizeaza prin absorbtie de caldura (de pe corpul tau)