| anonim_4396 a întrebat:

Help! Stie cineva cam ce as putea spune despre semnificatia titlului "Mandrie si Prejudecata" de Jane Austen? Help! Trebuie sa prezint cartea maine...si acum mi-am dat seama ca nu stiu ce sa zic despre semnificatia titlului big grinbig grinbig grin Va rog sa ma ajutati! big grin

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ai incercat sa citesti cartea? Pentru ca, daca o citeai, iti dadeai seama imediat de semnificatia titlului.

| anna01 a răspuns:

Ai citit cartea? Continutul ei exemplifica foarte bine titlul.

| Ionutzsa a răspuns:

Pai titlul defineste in mare personajele din carte;;)
si daca tot prezinti ai putea spune si ca, cartea a fost denumita initial "Primele impresii", dar nu a fost publicata niciodata cu acest titlu.

uite aici un articol interesant -> http://www.ziua.ro/display.php?data=2005-02-12&id=169372

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mandrie si prejudecata, desi am citit cartea si chiar am avut de scris despre semnificatia titlului nu consider ca meriti sa afli...ai de prezentat cartea de ce nu ai citit-o? puteai cere ajutorul cu un lucru mai complicat daqr titlul nu este cine stie ce ce numai un geniu pooate rezolva