| Roxii33 a întrebat:

Hey! Am o intrebare.
Care sunt marcile eului liric ( verbe, pronume de persoana I ) la poezia : O, ramai..., de Mihai Eminescu?

Răspuns Câştigător
| Gabica a răspuns:

Sunt doar alea din ultimele 2 strofe, pentru ca in restul poeziei este personificata padurea.Deci ar fi:"mi","suieram","am iesit","m-as intoarce","nu pot","esti" si vocativul "copilarie".

2 răspunsuri:
| pastapac a răspuns:

De exemplu:"ramai la MINE", "ale tale doruri toate numai EU stiusa le-ascult"

| Adda1999 a răspuns:

,,mine",,,te iubesc",,, eu",,, te asaman",,, te fac". Funda?