| PreaTareღ a întrebat:

Hey, am o intrebare.
Vreau sa va intreb :
Ce este bangul sonic?
Va rog sa'mi dati o definitie simpla, nu vreau nimic amplu nici site'uri.
Merci

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Salut!

Boom-ul sonic reprezinta undele de soc provocate de un obiect care calatoreste mai rapid decat viteza sunetului(340-360m/s)
Din cauza energiei acumulate, se aude acel boom(explozie)

Seara buna!

2 răspunsuri:
| andrei690 a răspuns:

Stiu ca apare atunci cand un obiect depaseste viteza sunetului / bariera sunrtului, adica in acel moment

| andrei690 a răspuns:

Poate ca obiectul ajunge inaintea sunetului, iar acesta care vine din urma se insumeaza aparand deodata, adica boom