| OanaZuza a întrebat:

Hey!happy Am o mare nelamurire. Ni s-a cerut sa avem lista de reguli de despartire in silabe a cuvintelor (desi si in anii trecuti am avut nevoie de ea, am pierdut-o)...
Era o regula care spunea sa tinem cont de. (si de aici nu mai stiulaughing )
Dar stiu ca este vorba despre faptul ca la cuvintele derivate cu prefixe, acestea(prefixele) sunt puse in prima silaba, iar ce urmeaza se desparte in silabe >-- >niciodata- nici-o-da-ta

Poate cineva sa imi spuna care era regula? happy
Funda!

Răspuns Câştigător
| ZeroIdeiDăNume a răspuns:

1. O CONSOANĂ ÎNTRE DOUĂ VOCALE trece în silaba următoare;
ma-să; pă-du-re; u-ti-li-za-re; Această regulă se aplică şi în următoarele situaţii:

a) dacă înaintea consoanei sau după ea se află un diftong sau un triftong, la despărţirea în silabe consoana trece în silaba următoare:
pâi-ne; stro-pea-lă; cre-ioa-ne;

b) litera x este considerată ca o singură consoană şi trece în silaba următoare atunci când se află între două vocale:
a-xă; e-xa-men; e-xer-ci-ţiu;

c) atunci când între cele două vocale se află literele ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi, care redau o singură consoană, acestea trec în silaba următoare:
ve-che; în-ger; ve-he; un-gher;

2. DOUĂ CONSOANE ÎNTRE DOUĂ VOCALE
la despărţirea în silabe se despart şi ele, prima consoană trece în silaba dinainte, iar a doua consoană la silaba următoare: ar-tă; ac-tiv; tic-sit; mun-te; un-ghi-e;

Excepţie:
Dacă în grupul de două consoane, a doua este l sau r, iar prima este b, c, d, f, g, h, p, t, v, despărţirea în silabe se face înaintea întregului grup, adică cele două consoane fac parte din aceeaşi silabă:
o-braz: o-blu: co-dru: a-flu-ent; a-fri-can:
a-gra-fa; pe-hli-van: su-ple-ţe: pa-tru:
co-vrig: e-vla-vi-e:

3. TREI SAU MAI MULTE CONSOANE ÎNTRE DOUĂ VOCALE, la despărţirea în silabe prima consoană se duce la silaba dinainte, iar celelalte două trec la silaba următoare.
as-tru; mon-stru; con-struc-tor;
Excepţie:
In cazul grupurilor de consoane lpt, mpt, nct, ncţ, ncş, ndv, rct, rtf, stm, despărţirea se face după a doua consoană din grup:
sculp-tu-ră; somp-tu-os; linc-şii; punc-taj; func-ţi-e; arc-tic; jert-fa; ast-ma-tic; sand-viş;

4. DOUĂ VOCALE ÎN HIAT se despart între ele, făcând parte din silabe diferite:
a-er; a-le-e; po-e-zi-e;

Atenţie!
■când o vocală este urmată de un diftong sau de un triftong despărţirea se face înaintea diftongului sau a triftongului:
plo-uă; le-oai-că;
dif. trif.
fra-ier; su-iau; du-ios;
dif. trif. dif.
poa-ie; stea-ua;
dif. dif. dif. dif.

succes!winking

4 răspunsuri:
| HarryPotter a răspuns:

Daca un cuvant e format cu ajutorul unui prefix atunci prefixul intreg se lasa intr-o singura silaba.de exemplu:
Adeseori despărțirea în silabe a cuvintelor compuse sau a derivatelor cu prefixe după regulile morfologice coincide cu cea după regulile fonetice: bu-nă-vo-in-ță, in-to-le-ra-bil, pre-fa-bri-cat, re-a-ni-ma, su-pra-a-glo-me-rat etc.
c. derivate cu sufixe: sa-vant-lîc, stîlp-nic, tîrg-șor, vîrst-nic etc.
am scris cu i din i ca sa vezi cum se pronunta

| sudsuinededouaori a răspuns:

Pai asa e regula, prefixul trece intotdeauna in prima silaba separat de cuvantul de baza, restul se desparte dupa celealate regul de despartire.

| Roooxaneeelllll a răspuns:

Cuvintele care sunt compuse?

| lBeibii a răspuns:

In cazul cuvnitelor compuse se recomanda ca despartirea sa se faca tinand cont de partile componente.