| ♫♥laurik♥♫ a întrebat:

Hey! cum se calculeaza media la mate si romana cu teza? mersi! happy

Răspuns Câştigător
| didi_3015 a răspuns:

Aduni notele si se imapart la numarul lor; rezultatul il inmultesti cu 3 aduni nota tezei si apoi imparti la 4; iar rezultatul se aproximeaza. un exemplu ar fi ai doua note de 10 una de 9 si una de 7 36/4=9 apoi ai 8 in teza si vine 9*3= 27+8=35/4=8. 75 si se aproximeaza la 9

13 răspunsuri:
| DiDi a răspuns:

Media notelor x 3 + teza : 4.

| Aero a răspuns:

Pe vremea mea era asa:

1) Aduni toate notele fara teza.
2) Imparti rezultatul la numarul acelor note.
3) Rezultatul il inmultesti cu 3.
4) Aduni cu teza si imparti la 4.

Exemplu:

ai urmatoarele note la o materie cu teza: 9 8 10 10 si 9 in teza.
1)Aduni cele 4 note: 9+8+10+10=37
2)Imparti rezultatul la 4(atatea sunt): 37/4=9, 25
3)Inmultesti rezultatul cu 3 => 9, 25*3=27, 75.
4)Aduni rezultatul precedent cu teza si imparti la 4.
(27, 75+9)/4= 9, 18

| Baiaaanca a răspuns:

Uite:
(Media din oral*3+teza):4
sau
3xM+T/4 (de 3 ori media notelor, cu zecimale, fara rotunjiri, + nota de la teza, impartit la 4.)

se calculeaza la fel si la romana si la mate

| Alina a răspuns:

Faci media aritmetica a notelor(adica aduni notele si le imparti la nr lor) apoi inmultesti cu 3, aduni cu teza si imparti la 4 happy aia e media happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iti explica eu...
Vezi ce note ai in oral si faci media.
de exemplu
In catalog ai 10, 10, 9 faci media (10+10+9):3= 9, 66
Si faci media care ti-a iesit si o inmultesti cu 3... apoi aduni teza si imparti totul la 4.
9, 66 x 3)+nota din teza totul impartit la 4. Deci inmultesti media din orac cu 3 aduni teza si imparti totul la 4.si iti iese media.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai media notelor din oral, apoi le inmultesti cu 3, le aduni cu teza si imparti la 4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pey... 3xM+T:4... sper sa foloseaskwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu !

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu cum sa`mi fac media la mate.notele mele:8, 8si 9.si in teza 7!sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cum a zis didi

| spy2o a răspuns:

Daca esti la liceu uite asa:faci media aritmetica a notelor din oral, inmultesti cu 3, aduni cu teza si imparti la 4, in gimnaziu nu mai stiu cum era, dar cred ca la fel

| Pink97 a răspuns:

Pai faci toate notele in afara de teza impartit la numarul de note plus teza impartit la doi

ex: daca ai 8 si 6 la mate si la teza 9
:14:2=7+9=16:2=8winking

| OvidiuNervosu a răspuns:

Fi atenta, se face media notelor obtinute, se inmulteste cu 3 se aduna cu teza si se imparte la 4