| YumixCupcake a întrebat:

Hey. da'ti'mi si mie exemple de lanturi trofice!
dau funda!

Răspuns Câştigător
| Giulia_7179 a răspuns:

Apeleaza la memorie si vei intelege ca un lant este format din verigi care se leaga unele de altele. Notiunea aplicata in ecologie, intr-un ecosistem se refera tot la legaturi(relatii) intre vietati. Legaturi pe baza de hranire. Verigile vor fi organismele. Formuleaza tu singur o definitie. Pentru a intelege si mai bine propun sa studiem un exemplu :
grau --bondar--soarece
Precizeaza legaturile bazate pe hranire, intre aceste organisme. Ai ajuns la concluzia ca se mananca intre ele intr-o anumita ordine. Ordinea este stabilita in exemplu. De aici trebuie sa intelegi ca: graul este planta si produce substante organice prin fotosinteza. Aceste substante vor fi preluate, in parte de bondar iar apoi vor intra in corpul soarecelui. Concluzia: prin lanturile trofice substantele organice si odata cu ele si energia, circula in ecosisteme trec de la o veriga la alta. Substantele organice sunt glucidele, proteinele, lipidele si vitaminele. Dar energia? Ce fel de energie si unde este energie? Este vorba despre energia chimica prinsa in moleculele de substanta organica, energie obtinuta in procesul de fotosinteza din energie luminoasa. Daca iti sunt clare aceste probleme iti va fi usor sa mergi mai departe pentru a invata tipuri de lanturi trofice.

Apeleaza la memorie si vei intelege ca un lant este format din verigi care se leaga unele de altele. Notiunea aplicata in ecologie, intr-un ecosistem se refera tot la legaturi(relatii) intre vietati. Legaturi pe baza de hranire. Verigile vor fi organismele. Formuleaza tu singur o definitie. Pentru a intelege si mai bine propun sa studiem un exemplu :
grau -bondar-soarece
Precizeaza legaturile bazate pe hranire, intre aceste organisme. Ai ajuns la concluzia ca se mananca intre ele intr-o anumita ordine. Ordinea este stabilita in exemplu. De aici trebuie sa intelegi ca: graul este planta si produce substante organice prin fotosinteza. Aceste substante vor fi preluate, in parte de bondar iar apoi vor intra in corpul soarecelui. Concluzia: prin lanturile trofice substantele organice si odata cu ele si energia, circula in ecosisteme trec de la o veriga la alta. Substantele organice sunt glucidele, proteinele, lipidele si vitaminele. Dar energia? Ce fel de energie si unde este energie? Este vorba despre energia chimica prinsa in moleculele de substanta organica, energie obtinuta in procesul de fotosinteza din energie luminoasa. Daca iti sunt clare aceste probleme iti va fi usor sa mergi mai departe pentru a invata tipuri de lanturi trofice.

la unele lanturi, de tip carnivor, lantul trofic incepe cu un animal si se continua cu o planta carnivora
musca-otratelul baltilor(oplanta carnivora)s.a

2 răspunsuri:
| roisin a răspuns:

Iarba->greier->soparla->vultur.

| CookieșiParty a răspuns:

Uite linkul:
http://www.referat.ro/referate/Relatiile_trofice_intr-o_padure_7241.html

Si acest link:
http://www.referat.ro/referate/Relatii_trofice_in_ecosisteme_d5716.html

Eu o sa-ti spun un lant trofic.
Omul-gaina-porumb
Omul-caracatita-pesti
Balena-rechin-delfin-pesti medii-pesti mici

Sper ca este bine!