| andrey843 a întrebat:

Hey.Imi puteti spune ce carti sa imi iau de la biblioteca Astra din Sibiu.Am 14 ani si trec pe clasa a 8-a.Multumesc

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Http://www.asociatia-profesorilor.ro/......III-a.html
http://www.elady.ro/articole/Familie/Lista-de-lecturi-pentru-gimnaziu.html
Te rog sa ma scuzi, lista de mai sus e cu lecturile pentru sfarsitul clasei a 8 a, inceputul clasei a 9 a... uite cele care iti sunt necesare acum:
1. Balade culte: Paşa Hassan, Moartea lui Gelu – George Coşbuc
Horea – Aron Cotruş
Veche întâmplare – Nichita Stănescu
Noaptea Sfântului Andrii – Vasile Alecsandri

2. Poeme eroice : Dan, căpitan de plai, Golia ticălosul – Vasile Alecsandri
3. Parabole: Parabola vameşului şi a fariseului, Parabola sămănătorului –
George Coşbuc
4. Nuvele : Hagi Tudose – Barbu Delavrancea
Catrastofa; Iţic Ştrul, dezertor – Liviu Rebreanu
Dincolo de nisipuri – Fănuş Neagu
Moartea lui Castor – Ioan Alexandru Brătecu-Voineşti
Cozma Răcoare – Mihail Sadoveanu
În tren – George Călinescu
Tabăra de la Sibiu – Mircea Eliade
Hultanul – Mihail Sadoveanu
Căprioara din vis – Vasile Voiculescu
5. Romane: Amintiri din copilărie – Ion Creangă
Moromeţii – Marin Preda
Baltagul – Mihail Sadoveanu
Doi ani de vacanţă – Jules Verne
Călătoriile lui Guliver – Jonathan Swift
David Coperfield – Charles Dickens
Gargantua şi Pantagruel – Francois Rebelais
Robinson Crusoe – Daniel Defone
Zece negri mititei – Agatha Christie
6. Imnuri şi ode : Deşteaptă-te, române – Andrei Mureşanu
Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie – Mihai Eminescu
Imnul Albei-Iulia –Ioan Alexandru
Odă simplisimei flori – Lucian Blaga
7. Psalmii: Psalmii lui David – Tudor Arghezi
Psalmi moderni –Alexandru Macedonski
8. Poezii : Doina – Mihai Eminescu
Lumină lină – Tudor Arghezi
Moartea căprioarei – Nicolae Labiş
Florii – Vasile Voiculescu

| ralucaralu a răspuns:

Poti lua orice carte pe care o gasesti aici:
http://www.bjastrasibiu.ro/......ateway.exe
Scrii numele cartii pe care o cauti si vezi daca o au. Daca o gasesti, poti sa mergi sa o imprumuti(daca nu e luata de altcineva).Eu asa fac.Succes!

| Raluka98 a răspuns:

''Mandrie si prejudecata'' de Jane Austen si ''Doua Orfeline'' de Adolph D'Ennery

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste tarzan din neamul maimutelor si intoarcerea sun foarte palpitante povestea e diferit 100 la suta de film sau desen, singur pe lume ii faina, aventurile lui tom sawer, aventurile lui hackle berfinn