| DedeDedycz a întrebat:

Hey, ma puteti ajuta? Am nevoie sa gasesc ceva despre ALTERAREA PATRIOTISMULUI (daca se poate chiar o lectie), am cautat pe net si nu am gasit mare lucru. Dau funda+ vot! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Alterarea patriotismului se manifestă prin :
- xenofobie
- şovinism
- demagogie

Xenofobia este o formă de prejudecată care exprimă teama sau ura manifestată faţă de străini, sau faţă de alte popoare.
În prezent xenofobia se exprimă, de exemplu, într-o formă extremistă, prin team agaţă de străini, în general, sau faţă de unele grupuri etnice.

Xenofobia se manifestă cu privire la :

- străini, consideraţi :

- inferiori din punct de vedere intelectual sau moral;

- un potenţial pericol, cu intenţii subversive;

- cauza răului într-o societate, acuzaţi de exemplu, atât de producerea unor incidente, violenţe dar şi de existenţa crizelor economice, şomajului etc.

Uneori prejudecata este însoţită de un stereotip, cu o anumită imagine ''a străinului ".
Un exemplu de clişeu este şi punerea semnului de egalitate între ''emigrant " şi ''delincvent''.

- familie, popor, patrie, în raport cu care se exercită un ataşament exclusiv;

- societate, fiind promovată o viziune totalitară despre aceasta, în care pluralismul este negat în favoarea ''unităţii".

Şovinismul(naţionalismul şovin)

- este o formă de prejudecată legată de naţionalitate;

- se bazează pe ideea superiorităţii unei naţiuni, naţionalităţi, faţă de alta sau alte naţiuni, naţionalităţi.

Naţionalismul este admisibil, între anumite limite, cu mândrie naţională.
Naţionalismul, însă devine periculos prin:

- promovarea exclusivismului şi intoleranţei faţă de alte naţiuni şi naţionalităţi;
- aplicarea unor politici de discriminare a naţiunilor, naţionalităţilor de la segregaţia sub forma ghetourilor, în lagăre de concentrare şi genocid. În acest fel, discriminarea a presupus o componentă acţională a acestor atitudini, cu consecinţe dramatice pentru diferite naţionalităţi.

Oamenii sunt diferiţi prin sex, particularităţi anatomo- fiziologice, limbă, obiceiuri, credinţe religioase.
Prejudecăţile pot apărea şi pot deveni foarte periculoase, dacă diferenţele normale între oameni :

- sunt tratate ca deficienţe;
- stau la baza împărţirii lumii în ''noi ", ''ei "(ceilalţi), considerând că unii au însuşiri pozitive, iar ceilalţi, însuşiri negative.

Din asemenea atitudini se poate ajunge la:

- manifestări de tip totalitar;

- manifestări fundamentaliste: adevărul este unul singur(al unui grup), ceilalţi greşesc, dar aici se poate trece la fanatism.

Asemenea prejudecăţi pot deveni, de asemenea periculoase, atunci când duc la identificarea unui ''ţap ispăşitor". În decursul istoriei, există nenumărate exemple în care nereuşitele sau chir eşecurile, suferinţele sau nenorocirile unora să fie transferate altora, făcuţi răspunzători pentru ele( naţionalităţi, popoare, adepţii unor credinţe religioase) şi pedepsiţi. De exemplu:

- evreii (făcuţi răspunzători şi prigoniţi pentru criza economică din Germania interbelică)

- protestanţii (persecutaţi pentru credinţa religioasă)

Demagogia reprezintă înşelarea opiniei publice prin :

- promisiuni false;

- discursuri bombastice;

Ea este practicată de cineva pentru a-şi crea popularitatea, de care să beneficieze în interes personal. Demagogia presupune la nivelul comportamentului persoanei, o contradicţie între vorbe şi fapte. Această contradicţie se bazează pe faptul că ''vorbele mari" rostite nu se reflectă la nivelul faptelor şi nu se caracterizează într-o acţiune care să ducă la realizarea lor. În absenţa acţiunii, vorbele rostite rămân fără acoperire, chiar dacă în contextul în care sunt rostite pot să-i înşele pe cei care le ascultă.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DedeDedycz explică:

Multumesc!