| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! Am de facut un proiect la optional fizica despre planeta Jupiter.Am gasit destule informatii si poze,dar nu am gasit durata unei zile, unei luni si a unui an pe Jupiter.Ma puteti ajuta?
Funda! happy

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

O zi pe Jupiter dureaza 9.92 ore.
Pe Jupiter nu exista conceptul de "luna", pentru ca este o inventie umana.
Un an dureaza 11, 85 ani terestri. happy

3 răspunsuri:
| theodorafemme2001 a răspuns:

O zi pe Jupiter dureaza 9.92 ore.
Pe Jupiter nu exista conceptul de "luna", pentru ca este o inventie umana.
Un an dureaza 11, 85 ani terestri.

Este destul de ciudat.

| VladutStaf a răspuns:

Un an pe jupiter dureaza cam 12ani pe Pamant...

| VladutStaf a răspuns:

O zi pe Jupiter dureaza doar 9.9 ore, iar un an dureaza 4.334 de zile, adica aproape 12 ani.