| teodora12_8347 a întrebat:

am si eu o intrebarehappy. Pe ce profil trebuie sa merg la liceu ca apoi sa merg pe o specializare de jurnalist?(p. S sunt din Brasov)

8 răspunsuri:
| omienouăsutenouăzecişişase a răspuns:

Filologie-jurnalism

| taviyamato a răspuns:

FIlologie! Trebuie sa inveti limba romana si eventual 2 limbi straine,big grin

| IoanaLoredana a răspuns:

Porfilul liceului nu prea conteaza in facultate.Adica nu conteaza deloc.Atat ca vrei pentru tine sa inveti despre asta din liceu.Nu este nimic in liceu ce sa tina de jurnalistica asa ca eu zic sa te axezi pe ceva profil pedagogic acolo se face destul de multa romana.Ca de fapt tie asta iti trebuie foarte mult. Daca nu du-te la un alt profil ce iti place si in paralel iei ore de asa ceva sunt si cursuri.

| ChristiaNNN a răspuns:

Filologie. Eventaul romana-istorie.

| Senoritha a răspuns:

Filologie!

| Morticia0000 a răspuns:

Buna. Eu am facut liceul la profil uman - filologie si am urmat facultatea de jurnalism, dar acum nu mai conteaza pe ce profil faci liceul ca nu te mai ajuta foarte mult mai departe. Depinde si ce materii indragesti mai mult. Oricum majoritatea colegilor mei de la jurnalism au facut uman filologie.

| Iuliaannaaa a răspuns:

Pai nu prea conteaza profilul liceului, dar eu zic sa te axezi pe uman. si eu vreau sa dau la jurnalism dupa ce termin liceul, eu acum sunt la profil matematica-informatica. deci nu prea conteazabig grin parerea meabig grin

| Lenaxyz a răspuns:

Filologie, sunt multe licee in Brasov cu aceasta specializare, depinde de media ta.