Întrebare recomandată | ßíïì a întrebat:

Cum ii spun mamei ca am luat un 5 la fizica? Am mai batut apropouri ca nu ma prea descurc si e grea materia...dar nu stiu ce sa fac pentru. luni vrea sa mearga la scoala sa vada notele si mereu mi-a zis ca e mai bine sa ii spun eu decat sa afle...dar nu stiu cum sa ii zic.
Va rog ajutatim-a crying

92 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| maradona10 a răspuns:

Fi sincer si spune adevaru'

| gsjsjjs a răspuns:

Poti sa ii sapui ca te-ai saturat da 9 si 10 si ai zis ca ar fi bine sa mai tai din note.winking

| YoungMoneyWeezy a răspuns:

OMFG! Eu am 3 de 3 la fizica! Daca eu luam 5 dadeam party! Avem un prof jegos.batran.si gay!laughing. Oricum poti sa vorbesti cu ea si sa spui ca vei incerca sa iti indrepti nota si chestii d-astea....Succes!happy

| ralucutzica a răspuns:

Pai...fa-ti curaj pentru ca daca nu ii spui tu de voie buna si nesilita de nimeni va afla singura si crede-ma mai bine ii spui tu.
Si spune-i asa: ca 5 in clasele 5-6 este nota destul de bunicica...

| KnowEverything a răspuns (pentru ralucutzica):

Si daca ai 10 atunci esti un adevarat geniu nu? laughing Un enstein modern laughing

| DiiiaDy a răspuns:

Intotdeauna adevarul este cel mai bun.Incearca sa-i spui ca ai luat 5 pentru ca nu te descurci foarte bine la fizica...sau ce motiv ai si incearca sa iei si o nota mare pe langa.Nimeni nu poate fi perfect...peste cativa ani o sa razi de temerile care le ai acum si ai sa vezi ca nu e nimic grav sa iei o nota mai mica laughing

| ToxicG a răspuns:

Daa...fizica...Fa ca minelaughing Am luat 5 la fizica! straight face Nu pot frate mai mult, nu o inteleg!

| Kyou a răspuns:

Pai ceea ce iti voi spune e doar ceva ce am auzit dar inca n-am incercat. Incearca sa-i dai o veste si mai proasta inainte ca sa nu-i mai pese de 5 -ul ala. Ceva de genul,, Mami, am lasat o fata insarcinata laughing. '' si dupa aia spune-i,, Glumeam, am luat doar un 5 la fizica ''. Daaa, acum serios nu incerca asta ca poate te trezesti cu o palma sau asa ceva. E doar un 5, treci peste! O nota rea nu o sa te omoare. Peste cativa ani nu o sa-i pese nimanui ca ai luat 5, exista note mai mici de atat.

| mg112mada a răspuns:

Dragul meu, a gesi e ceva specific omenesc.
Intr-adevar, mai avem si cativa tabula rasa pe lumea asta, dar atata timp cat tu nu cunosti persoana careia i te-ai adresat, sa stii ca tu cazi in postura de loser.
Intelegi? Asa ca nu iti mai bate tu capusoru' plin cu aere si talente, caci toti cei care parca plutesc cand merg, nu au foarte mult succes.
Ce, tu le stii pe toate? Omul cat traieste invata.Mori si nu le stii pe toate, asa ca lasa baiatul in pace si vezi-ti de viata.
Si ca sa ma dau si eu in spectacol, asa cum ai facut tu, eu am medalii la concursuri de limba romana, reusesc sa traduc un dialog in limba engleza, sau sa-l tin chiar eu, iar anul asta am luat un foarte frumos 6 la chimie.Eu, care aveam numai noua si zece.
Mai noi, m-am procopsit si cu doi de 8 la fizica, si cand stai sa te gandesti, cat de bine ma descurc la materiile umane...
Ar fi bine sa te lasi de judecat si sa stai sa analizezi propria-ti viata.
Pana atunci, analizeaza acest proverb arab,, Noroiul ascunde rubinul dar nu-l poate murdari".

| mg112mada a răspuns:

Sa-ti spun cum am procedat eu cand am luat primul 6 din viata mea:
Am stat toata ziua suparata, iar spre dupa-amiaza tata m-a intrebat ce am patit, iar eu am incepu sa plang si sa-i spun.
Daca esti baiat, sufera toata ziua, ofteaza, iar cand ii povestesti tineti un pic(2 secunde) respiratia, apoi ofteaza si tot asa pana termini.
Fratiorul meu a abordat aceasta tactica atunci cand a luat primul 5, ba chiar si in teza...

| pelivanvasil a răspuns:

Spune-i cati p; are rau si vei remedia asta si dupa ce ii spui pune sa inveti

| cristinicamititica a răspuns:

Ii spui ca ai luat un 5 foarte calm, daca ai o scuza adevarata cu atat mai bine. daca nu, ii zici c-ai sa te stradui mai mult, ai sa inveti mai bine, ii dai un exemplu de materie la care esti bun/buna etc. na... succes!

| InUtZaaa a răspuns:

Nu stiu ce ai putea face si eu am luat 6 la istorie nu stiu cum sa ii spun incearca variante din raspunsuri succes :*

| sweetheart16 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, doar ca la istorie. Intr-o zi, minunata, cu soare afara, acum trei saptamani, profa s-a gandit sa ne dea un test. Un test de 5 minute, pe ceas. Am luat 5. Eu sunt fericita, ma asteptam la 3 laughing. Dar mama sigur nu va fi cand va afla.
Dar stii, este o vorba : Notele, sunt de la 1 la 10, iar notele, au fost facute pentru toti elevi. Daca nu ai o nota mai mica, inseamna ca nu ai trecut prin scoala.
Nu-ti fa probleme, pentru ca, mai devreme sau mai tarziu, oricum afla. Dar crede-ma, cel mai bine este sa afle de la tine. Asa nu va fi foarte suparata. Iti spun din experienta.
Sper ca te-am ajutat, desi vad destul de multe raspunsuri pe aici. Succes la scoala, te pup.

| ionutz20cm a răspuns:

Spune-i pur si simplu....cand te v-a certa taci din gura

| MeowWow a răspuns:

"Mami,mi-era frica ca raman corigent la fizica, dar uite ce 5 mare si frumos am luat laughing "

| Nesquik98 a răspuns:

Vorba dirigai mele : "Parinti nu o sa va omoare pentru. o nota mica pentru. ca au bagat multi bani in voi"

| robertdutu2000 a răspuns:

Mai intai ii dai si tu niste flori sau un cadou ca sa se bucure apoi ii zici vestea proasta.

| ScarecrowFarmer a răspuns:

Jalnic...serios frate? intrebi pe TPU cum ii spui mamei ca ai luat un 5? rolling on the floor e un 5 frate nu vine apocalipsa doar spune-i.

| Volibear a răspuns:

Fa ca mine mama am luat 5 nu-ti convne data viitoare iau 4

| elavy23 a răspuns:

E doar un amarat de 5laughingnu e ca si cum ai fi luat un 2. o nota se intreapta

| Pufosenie1428 a răspuns:

Buna Psiii! Poti sa incerci sa-i spui in felul urmator:Mama uite am luat o nota mica la fizica, aceea nota e 5, te rog nu te supara pe mine am facut o greseala promit sa repar nota. Sper ca a fost bun raspunsul meu si de ajutor.Toate cele bune

| fanmetin23 a răspuns:

Primele mele note de anul' asta au fost 5 si 3 laughing si tot n-a aflat mama big grin

| EduardVikingul a răspuns:

Ii zici pur si simplu "mama am luat 5, in c*r sa ma lingi"

Oricum te bate, dar macar te distrezi...

Sursa: sunt psiholog.

Răspuns utilizator avertizat
| StefyGirl12 a răspuns:

Pai ar trebui sa-i zici ca ai luat o nota proasta si ca vei incerca sa iei mai mult data viitoare...si spune-i ca e nota de trecere...eu am luar 4 la matematica si mi-a zis ca este greu si ca sa fiu atenta! Asa ca nu se poate intampla nimic rau!

| nobody12091 a răspuns:

Pai faci cam asalaughing"pfff azi am dat un test la fizica si a fost atat de greu incat nu cred ca i-au mai mult de 4, iar cand ii spui nota 5 va fi un pic mai calma"eu cam asa fac sper ca ti-am fost de ajutor.

| DnZ05 a răspuns:

Daca afla ea luni o sa fie rau dar daca ii spui tu frumos si bland probabil ca scapi mai usor(depinde si de firea mamei tale). Daca se duce luni o sa vada si alte note, absente s.a.m.d deci spune tot ce ai facut intr-un mod calm si fumos si o sa fie bine sau cel putin mai bine. Daca ascunzi tot o sa afle si o sa fie de rau."Minciuna are picioare scurte". Multa bafta!

| g3p3to0 a răspuns:

Ai spui la diriginta/diriginte sa-ti treaca notele in carnetul de note si din ala 5 il faci 9 si asa maicata nu se va mai duc e la scoala sa vada notele.

| einsten a răspuns:

Spune-i simplu am luat nota 5 la fizica adevarul e cel mai bun

| ForeverFree a răspuns:

Super simplu: daca esti fata spune-i ca esti insarcinata. Daca esti baiat spueni ca ai lasat o fata insarcinata. Apoi, cand vezi ca e socata si speriata spune-i ca glumeai, doar ai luat un 5 la fizica. Nai cum sa dai gres laughing