| EmiliaSd88 a întrebat:

in spaniola, cand se citeste litera "v" ca si "b" si cand ca "v"?

Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

În spaniolă nu există sunetul "v" așa cum există în limba română sau în engleză. Există sunetul "b", care se pronunță cum îl pronunțăm noi și un sunet care sună pentru noi ca o combinație de "b" și "v". Dacă înțelegi puțină spaniolă, îți las un video care să-ți explice diferențele dintre "b", "β" (care este sunetul de care îți spun) și "v" :
https://youtu.be/cV6q6ECanF8

Dacă nu, ți-l rezum la niște explicații simple:
Îți explică ce fel de sunet e "b":
-oclusiv (închizi gura complet când îl pronunți)
-bilabial (îți folosesți buzele)
-sonor (corzile vocale vibrează)

Ce fel de sunet este "β":
- "aproximante" (adică buzele se apropie foarte mult dar nu se ating)
- bilabial
-sonor

Și ce fel de sunet este "v":
- fricativ (există contact dar nu se închide complet gura)
-labiodental (îți folosești buza inferioară și dinții pentru sunet)
-sonor

Dacă urmărești videoclipul, vei observa că pentru sunetul "v" este folosită o înregistrare din limba engleză pentru că nu există sunetul "v" în spaniolă.

Además, în videoclip ți se explică cum trebuie să îți miști limba și gura pentru a pronunța corect sunetele și pentru a observa diferențele:

Pentru "b", buza inferioară și cea superioară se închid complet- nelăsând aerul să iasă, aerul este eliberat, corzile vocale vibrează și se produce sunetul "b".
Pentru sunetul "β", buza inferioară se apropie de cea superioară, dar nu există niciodată contact, aerul nu este blocat și poate să treacă printre buze în orice moment, iar în final corzile vocale vibrează și se produce sunetul "β".
Pentru sunetul "v", buza inferioară atinge dinții superiori - există atingere, dar nu este o închidere totală, corzile vibrează și se produce sunetul "v".

Dacă ai putea să înțelegi videoclipul pe care l-am atașat, ți-ar fi mult mai ușor să înțelegi. Dacă nu, sper ca încercarea mea de traducere să-ți fie de folos. Cât să-ți răspund exact la întrebare, nu există sunetul "v" pentru a-l putea pronunța.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

1. La fel ca in limba romana, intr-un cuvant spaniol toate literele se pronunta, cu exceptia lui "H" Exemplu: hora (ora) - se pronunta [ora]
2. "J" se pronunta "H" Exemplu: viaje (calatorie) - se pronunta [viahe].
Sursa: https://www.academia.edu/......a_spaniola

Intra pe link-ul de mai sus si deruleaza pagina. (Nu trebuie sa descarci sau sa te inregistrezi).