| AnnaAnne99 a întrebat:

Pentru evaluarea nationala la limba romana se da o programa anume adica cu ce opere e posibil sa primim?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Subiectul întâi va cuprinde (probabil) un text la prima vedere, fie aparținând genului liric, fie aparținând genului epic. De aici, va trebui sa desprinzi elemente de fonetică, figuri de stil, imagini artistice, elemente de versificație (dacă textul este o poezie) ori să comentezi un vers dintr-o poezie, o sintagmă dintr-un text epic...
La punctul b, subiectul I, va fi comentarea unei poezii în 10-15 rânduri, fie caracterizare de personaj dintr-un text dat la prima vedere, fie apartenență la gen epic sau gen liric.
Subiectul al II-lea va fi un text nonliterar la prima vedere, se va pune accent pe înțelegerea textului, valori morfologice și valori sintactice. Probabil si o compunere unde să vă manifestați creativitatea.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o programa, dar aceea nu cuprinde teste pe care sa le pregatesti. Va fi un text literar la prima vedere si un altul nonliterar la prima vedere.

| AnnaAnne99 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri