| 000Diddy000 a întrebat:

Stiu, am cam dat-o cu chiulul pe site de ceva vreme, dar as avea nevoie de ajutorul vostru.
Maine am cursul festiv cu profesorii si trebuie sa fac un discurs pentru profesoara de desen. Nu stiu daca vine sigur, asa ca trebuie sa fie mai mult despre desen ca si materie.
Nu am nicio idee... ma poate ajuta cineva?
Fundita+vot, desigur, va asteapta.

Please... help me =^.^="
Stiu ca am asteptat pana in ultiul moment, dar am uitat pur si simplu...

Răspuns Câştigător
| dienuta1990 a răspuns:

Discurs curs festivXII- FGr. c. „Regina Maria" Dorohoi
Stimaţi profesori, dragi părinţi, colegi, onorată audienţă este un moment emoionant pentru mine într-un mod diferit decat al celor prezeni aici am onoarea de a vorbi în calitate de reprezentant al clasei a XII a F a Grupului Scolar „Regina Maria" Dorohoi.Cu patru ani în urmă am păşit cu speranţă şi bucurie, încrezători în noul drum pe careaveam să-l parcurgem. Era pentru noi o lume nouă pe care aşteptam să o descoperim… i am
Ș
descoperit destule lucruri, cu bune, cu rele… profesori noi, colegi noi, principii noi… (pauză)Cu riscul de a mă pierde prin cliee vă mărturisesc cu regret că timpul a fost necruător
cu noi. Acum este un moment de sfirsit si de un nou inceput, o noua viata neasteapta in fata.Ca să parafrazez pe cineva a spune că este momentul cind cele acumulate pe bancile scolii vor fi puse in practica si vor legitimavaloarea cistigata in timpul liceului. De acum nuvor mai fi note care sa ne judece mai mult sau mai putin obiectiv valoarea, ci vor fi proiecte in lumea reala, proiecte in care noi vom oferi valoare lucrurilor si oamenilor prin munca noastra.Credem că pe parcursul acestor ani am dobândit informaţii, care ne vor ajuta săînfruntăm viaţa cu toate problemele ei şi să studiem în continuare: poate unii vor facefacultatea, masterul sau chiar doctoratul.Pentru toate acestea, în primul rând vă mulţumim dumneavoastră, domnilor profesori pentru că ne-aţi îndrumat şi luminat în toţi aceşti ani, dar mai ales domnului diriginte Calancia Stelian pentru rabdarea i sacrificiul său.
Mulţumim, de asemenea, şi părinţilor care au făcut sacrificii pentru ca noi să ne aflăm astăzi aici. Mulţumim invitaţilor şi tuturor celor prezenţi astăzi aici. Nu în ultimul rând vreau să mulţumesc şi colegilor mei, alături de care am trăit şi bune şi releşi le urez succes la bacalaureat şi realizări pe toate planurile.Va multumesc! Asta e model de discurs. Sper sa iti fie de mare folos.