| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, sunt in clasa a 11 si ma macina o intrebare, de ce noi in orar asa numitele materii care se numesc "optionale" de exemplu sunt la uman si am "optional chimie", "optional chimie" si "optional sport", cu ce ne ajuta ele? Sunt doar o pierdere de timp.
Si daca se numesc "optionale" de ce le facem mereu si primim note?

5 răspunsuri:
| R083R7 a răspuns:

Dc nu?

| Lukasssz explică:

Scz pentru greselile gramaticale, am scris asta in graba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți alege să te macine această problemă sau poți alege să realizezi că nu poți influența în niciun fel situația asta și să o tratezi ca atare. Și să fim serioși, cât de greu e să iei note la sport și chimie? Îți mai crești și tu media happy Sau preferai opțional la literatură, engleză, franceză unde deja mai ai o grămadă de ore? Sau pote opțional mate.

| Smolbean a răspuns:

Pentru ca din cls a 11a pana în a 12a faci opționale. Și eu am avut. Dirigintele nostru a spus ca deși sunt "opționale" trebuie făcute obligatorii și au fost alese de profesori. Sunt ca niște ore normale, doar ca profesorii sunt mai indulgenti și dau note mai bune, pentru a-ți mari media. Nu te stresa prea tare^^

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exact din cauza asta, ca să înveți cum se pierde timpul și ca să aibă profesorii normă didactică și salar. Dar un pic de sport nu strică la nimeni.