| Mika90 a întrebat:

happy
Am niste nelamuriri legate de materiile pe care le studiez la scoala.
1. Maine incep clasa a 11-a si sunt la profil de stiinte sociale. Inainte sa intru la liceu ni s-a dat o fisa pe care sa o completam daca dorim sa participam la orele de religie. Neacordandu-i prea multa atentie in acel moment, am acceptat sa fac acele ore. Dar anul trecut am avut niste "dificultati" cu aceasta ora si as dori sa stiu daca as putea retrage cererea sau ceva de genul asta.
2. In fiecare an exista anumite materii "optionale". Anul trecut, diriginta noastra ne-a scris pe tabla materiile optionale pe care o sa le facem anul asta si a spus ca suntem obligati sa le scriem pe toate pe fisa pe care trebuia completata. Chiar sunt obligatorii? Nu trebuia sa alegem noi din ele? Intreb asta, deoarece in timpul acelor materii, noi facem metriile pe care profesorii respectivi le fac de obicei. De exemplu, am avut un optional la engleza, dar profesorul a decis ca nu e important si am facut tot engleza in ora respectiva.
M-ai putea ajuta cu niste informatii legate de lucrurile astea?
Multumesc mult happy :3

2 răspunsuri:
| WhatABeautifulDay a răspuns:

1. Este destul de greu, trebuie sa vorbesti cu diriginta ta, dar da, se poate. S-ar putea ca ce ai completat tu sa fi fost valabil numai pe un an scolar, si ai optiunea de a alege din nou acum.
2. Optionalul este tot o materie, ca profesorul decide sa faca altceva la ora asta e altceva. De exemplu profesorul nostru de optional era si profesorul nostru de geografie si de obicei faceam geografie, dar tot o sa fii gradat pentru materia de optional.

| Mika90 explică (pentru WhatABeautifulDay):

Iti multumesc mult pentru informatii. happy Dar la 2, chiar era obligatoriu sa le alegem pe toate? Acum stiu ca nu se poate schimba nimic, dar in ultimul timp am devenit curioasa. happy