| lor3nutza a întrebat:

Hi cine imi poate da pronumele posesiv pe cazuri(nominativ-acuzativ si dativ-genitiv) am nevoie urgent funda

Răspuns Câştigător
| koaly99 a răspuns:

Buna,iata-l:
.nominativ-subiect ex:Al tau a plecat la scoala
-nume predicativ ex: Caietul este al meu
. acuzativ-complement direct ex:pe al tau l-am vazut trecand strada
-complement indirect ex:noi vorbim despre ai nostri
-nume predicativ ex:florile sunt de la ai mei
-atribut pronominal prepozitional ex:cadoul de la ai mei mi-a placut
-complement circumstatial de:-mod ex:ion este frumos ca al meu
-timp ex:a terminat de citit cartea dupa ai nostri
-loc ex:eu am venit la al tau
. dativ-complement indirect ex:le-am spus alor mei ca nu vreau sa vin
-nume predicativ ex:marin este asemenea alor nostri
-complement circumstantial de mod ex:ea vorbeste asemenea alor nostri
. genitiv-atribut pronominal genitival ex:masina alor tai e rosie
-nume predicativ ex: el este impotriva alor nostri
-complement circumstantial de time outimp ex: ei au venit acasa inaintea alor nostri
-loc:ioana locuieste la 3 case distanta de ai vostri
. vocativ-NU ARE FUNCTII SINTACTICE!

sper ca te-am ajutat, paaaaaaa