| alex_9030 a întrebat:

Hi TPU.Stiu ca nu am voie sa pun intrebari legate de teme dar daca nu fac tema asta raman corijenta.Cam asa suna cerinta:Construieste cate o fraza in care propozitia atributiva sa aiba ca termen regent:*un substantiv propriu;*un pronume posesiv;*un numeral cardinal;*o locutiune substantivala.Am nevoie urgenta de ajutor!

4 răspunsuri:
| JhoNutz a răspuns:

Pentru dezvoltarea ulterioara a personalitatii tale eu zic ca este bine sa ramai macar odata corigenta, toate mariile genii au avut probleme legate de scoala de respectarea regulilor in general. Ca exemplu tipul ala Gillette s-a enervat pe barbierii grasi si betivi care il barbiereau si s-a hotarat sa faca niste lame simple ieftine si usor de folosit pentru toti. Daca nu se enerva si statea la locul lui azi nu aveam Gillette mega turbo mach 3 GT VERSION. Exemple sunt multe, cauta pe wikipedia...Nu ca daca nu iti faci tema esti neaparat geniu, dar cred ca ai prins ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te ajut de unde esti
?

| alex_9030 explică:

Botosani

| alex_9030 explică:

Da dar eu nu vreau sa raman corijenta la romana mai ales ca la celelalte materii am 9 si 10 asa ca va rog sa ma ajutati