| Anonim_4683 a întrebat:

"iese" sau "iasa" ||| "perna" sau "perina"?

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Pai, iese il folosesti cand spui de exemplu:"el iese afara"-prezent.
daca folosesti conjunctiv spui:"el vrea sa iasa afara"
si corect este perna, perina zicea bunica.perina de arhaism.
un site bun:http://diacritica.wordpress.com/......onjunctiv/

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iese si Perna corect

| BruneTTe a răspuns:

Iese [ corect]... Iasa [ incorect/la analfabetilaughing/la sat-ca acolo mai vezi d-astia care zic si parca nu i-ai invinui ca saracii nu au scoala buna laughing]
si
Perna... desi unii folosesc si perina. pana nu demult eu, care folosisem numai "perna" cand am auzit de " perina" ma gandeam ca e o greseala dar uite ca nu e.

| RXN a răspuns:

Perna si perina sunt sinonime si sunt acceptate ca forme corecte, doar ca perna este mai des folosita.
Verbul [el/ea]'iese' se foloseste la indicativ, prezent, iar verbul[el/ea poate sa]'iasa' se foloseste la conjunctiv, prezent.happy

| dyddyyyx18 a răspuns:

Iese; perna.

| Asdgjkjgs a răspuns:

Cu siguranta "iese" pentru ca este conjugarea verbului "a iesi" la modul indicativ timpul prezent, persoana a3-a singlar, iar aceasta se formeaza din radicalul verbului adica "ies"
si "perna" este varianta corecta nu "perina" aceasta din urma fiind greseala gramaticala

| crazygirlyo a răspuns:

Depinde de context.

| Rj a răspuns:

IESE. Verbul este " a iesi "
Eu ies
Tu iesi
El/ea iese
Noi iesim
Voi iesiti
Ei/ele ies

PERNA. Uita-te in dictionar.
Perina este un regionalism.

| patty32 a răspuns:

Iese.
De la a iesi big grin
Mie imi iese, tie iti iese, ei ii iese, noua ne iese, voua va iese, lor le iese.
IASA NU! am auzit de multe ori, nu`i deloc corect straight face

Perna, normal big grin
Perina se mai zice pe la taara.
Ambele [si iasa, si perina] sunt regionalisme fonetice happy
[adica "adauga sau scad" unele litere din cuvant big grin]
Am explicat cu cuvintele melebatting eyelashes
Kisses :*

| Breakingthehabittonight a răspuns:

Iese si perna...suna mai elegant si mult mai frumos, oricum asa e si corect, mie una mi se pare ca daca spui "seltar" in loc de "sertar" sau "poezie" in loc de "poezie" pari putin cam taran...parerea mea.vai sau --->"ia mana "dupa" mine" laughing ma amuza :-oricum e grea si limba romana laughing)

| Corina1325 a răspuns:

Iese...pernahee hee

| Anonim_4683 explică:

good_girl_gone_bad primeste funda, ceilalti aveti folositor si inteligent, unii si amuzant laughing

multumesc :*:*

| Logout a răspuns:

Iese, Deoarece "iasa" termen popular si la fel si cu perna.

| IloveCats a răspuns:

Http://www.dex-online-ro.ro/cautari/perna.htm

http://www.dex-online-ro.ro/search.php?cuv=perina

La indicativ prezent: el iese

La conjunctiv prezent: el sa iasa

| oricine a răspuns:

Iese perna!laughing:

| FaNYsh a răspuns:

El/Ea iese afara.

Ea/El poate sa iasa din casa.

Sper ca te-am lamurit cu asta...

Si cu perna...nu stiu de unde ai scos perina eu stiu doar de perna.

| deik a răspuns:

Iese si pernawinking cauta in dex daca nu ma crezihappy perina se zice la tara happy iar iasa depinde de context, adica daca zici" sa iasa" e ok dar nu poti spune " el/ea iasa " spui " el iese"
happy sper ca ti-am fost de ajutorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iese.pernahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, astia destepti si deloc de la tara care ati ales numai "iese", voi cum ziceti: sa iese? va suna bine? sunt ambele forme, depinde doar de context, care a fost explicat in vreo doua comentarii mai sus.

| anduta160 a răspuns:

Iese(ea el ei ele) perna.

| coco_9516 a răspuns:

Iese si perina

| BekaaaRebekaaaaa a răspuns:

Si iese si iasa sunt corect dar puse in propozitii diferite, de ex : Ea poate sa iasa afara. | Voi vedea cum iese.

Si e corect perna...nici nu am auzit de cuvantul perina laughing