| alygabitza a întrebat:

Imi da-ti si mie niste expresii extraordinare despre luna? va rooog! funda pentru cel care imi da cele mai frumoase expresii!

Răspuns Câştigător
| 이벨 a răspuns:

" A trăi în lună sau a fi căzut din lună = a nu ști ce se petrece în jurul lui, a nu fi în temă, a fi rupt de realitate, lipsit de simț practic
A apuca luna cu dinții sau a prinde (sau a atinge) luna cu mâna = a obține un lucru foarte greu de căpătat, a realiza ceva aproape imposibil
A promite (și) luna de pe cer = a promite lucruri pe care nu le poate realiza
A cere (și) luna de pe cer = a cere foarte mult, a cere imposibilul
Câte-n lună și-n stele (sau în soare) = tot ce se poate închipui, de toate
A da cu barda (sau a împușca) în lună sau a fi un împușcă-n lună = a fi nesocotit
A-i răsări (cuiva) luna în cap = a cheli"

sursa: http://ro.wiktionary.org/wiki/lun%C4%83#Expresii_2

1 răspuns:
| Melnic_Marius_1990 a răspuns:

" A trăi în lună sau a fi căzut din lună sau a fi căzut din lună =a nu şti ce se petrece în jurul lui,a nu fi în temă, a fi rupt de realitate, lipsit de simţ practic A apuca luna cu dinţii sau a prinde(sau a atinge)luna cu mîna=a obţine un lucru foarte greu de căpătat a realiza ceva aproape inposibil A promite(şi)luna de pe cer=a promite pe care nu le poate realiza A cere(şi)luna de pe cer =a cere foarte mult, a cere inposibilul Cîte-n lună şi-n stele(sau în soare)=tot ce se poate închipui, de toate A da cu barda(sau a înpuşca)=în lună sau a fi un împuşcă-n lună=a fi nesocotit A-i răsări(cuiva)luna în cap=a cheli"