| bogdi9 a întrebat:

Imi explica cineva cum e cu "si conditionnel" maine am lucrare.Dau funda :X

Răspuns Câştigător
| RememberToSmile a răspuns:

Si eu am maine test la franceza din "si conditionnel" laughing
Pai: daca inainte de "si" ai prezent (ex:Je viens avec toi) sau viitor (ex: Je viendrai avec toi) sau imperativ (ex: Viens avec moi!) dupa "si" vei pune mereu viitor (ex: Viens/je viens/viendrai ai avec toi si je pars a l'etranger)
daca inainte de "si" ai conditional (ex: Je viendrais avec toi) dupa "si" vei pune mereu imperfect (ex: Je viendrais avec toi si tu partais.)
Mult succes maine!laughing

4 răspunsuri:
| RememberToSmile a răspuns:

100% laughing abia am terminat si eu de invatat laughing

| RememberToSmile a răspuns:

Mersii laughing

| bogdi9 explică:

Sigur e bine ce ai zis sa nu scriu prosti la lucrare? laughing

| bogdi9 explică:

Ok....atuci mersi frate si ai de la mine funda happy laughing