| Maria139 a întrebat:

Imi place foarte mult facultatea arte-design, mai ales web design, dar nu prea am talent la desen, si imi este frica la admitere, ce as putea sa fac? imi doresc mult sa intru la facultatea aceasta

6 răspunsuri:
| andreidraga a răspuns:

99% transpiratie, 1% inspiratie happy

Cu foarte multa munca vei reusi sa compensezi aproape total "nepreatalentul".

| Justmed a răspuns:

De multe ori iti faci talentul la desen ...eu asa am facutwinking

| Maria139 explică:

Multumesc mult de tot!, eu m-am gandit sa vorbesc cu profesoara de desen din liceu, pentru ca eu nu mai am ore de desen, sa o rog saptamanal sa imi dea anumite teme,iar apoi sa imi arate unde mai am de lucrat, sau de corectat, sper sa reusesc, cu toate ca nu prea am incredere in mine, imi place mult designul, web desigul, si tot ceea ce ar inseamna sa fac la facultatea aceasta

| Maria139 explică (pentru Justmed):

La ce te referi cand spui ca asa ai facut. banuiesc ca esti la medicina nu?

| Justmed a răspuns:

Povestea mea pe scurt : Intodeanuna mi-a placut sa desenez dar niciodata nu am reusit, nici macar sa trag o linie dreapta ...pana cand am inceput sa exersez si sa schitez obiecte la detaliu si asa in timp am reusit sa imi perfectionez arta desenului...dar mi-am dat seama ca eu sunt facut pentru. stiinte gen medicina si chimia!

| BonaNote a răspuns:

Daca doresti sa devii web designer nu iti trebuie obligatoriu studii. Unii spun ca sunt cativa ani pierduti, in care puteai lucra ca freelancer si sa castigi bani buni. In Romania nu prea sunt facultati de calitate pentru web design in special. Daca aveai oportunitatea sa mergi undeva in alta tara merita. Primeai licenta Adobe sau in ce vrei sa lucrezi si iti gaseai usor de lucru la o companie sau iti puteai infiinta tu una (de preferat. nu in Romania pentru ca se gasesc ff greu clientii). In concluzie....nu stiu ce sa zic. Web designul poate fii considerat un part-time job (parerea mea) si nu merita studii atat de costisitoare si de lunga durata. Ai putea sa te axezi pe un alt job si pe-asta sa-l practici in timpul liber, ca freelancer.