| Laraa1201 a întrebat:

Buna seara, ati putea sa imi veniti in ajutor cu niste sfaturi, opini pentru a lua o decie? sunt cam confuza..deci sa vedem: sunt clasa a XII-a profil filologie si as dori sa urmez facultatea de arte din Cluj Napoca.Am citit pe site-ul facultatii ca se da admitere numai din desen, aici vine problema..se face matematica? nu de alta dar eu nu am facut de cativa ani buni laughing si inca ceva.ce parere aveti despre facultate in sine? este ceva de viitor? o facultate dupa care iti gasesti un loc de munca? unde ai putea sa profesezi ca designer interior? salariul cam in jurul carui sume s-ar apropia? am ales facultatea de arte deoarece imi place sa desenez,si nu numai asta dar in timpurile noastre toata lumea merge la drept, management, stiinte politice..totul in zadar, deoarece nu se prea gasesc locuri de munca in domeniile resprective datorita excesului de absolventi la aceste profile.Cred ca am ales ceva mai deosebit, acum sper sa intru si fie totul bine.Astept raspunsuri! Pupici :*

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu vei face matematica (e o facultate de profil uman, nicidecum real). Facultatea e una frumoasa, plina de oameni boemi (vei avea 3 ani intensi, iti garantez asta). Acum ca vorbim despre job...trebuie sa stii ca in general designerii de interior sunt freelanceri. Asadar isi iau o licenta de PFA sau isi fac o firma dupa care ''dau bataie''. La inceput e un pic mai dificil sa prinzi contracte, pana iti faci un nume. Apoi poti chiar monopoliza o nisa intr-un oras daca esti cu adevarat bun. Asa sa te gandesti si tu. Exista si firme care angajeaza dar sunt putine si la drept vorbind eu nu rpea vad sa merite treaba asta. De asta e si misto profesia asta. Tocmai pentru ca esti propriul tau stapan.

| Laraa1201 explică (pentru TheAce):

Mersi pentru raspuns! m-ai lamurit in priviinta unor nedumeriri. Stiu ca e greu la inceput pana te pui pe picioare sa zic asa, esti stabil pe propriile puteri.dar sa fim sinceri, unde nu e greu la inceput? daca faci totul din placere nu e chiar atat de greu. Oare e greu la admitere? adica, reformuland intrebarea, au asteptari mari? dar concurenta?

| TheAce a răspuns (pentru Laraa1201):

Sincer nu stiu cum e la admitere. Am prieteni care au absolvit acolo, din cate stiu e destul de ok. Ideea e sa pleci optimista si stapana pe cunostintele tale.