| Memesita a întrebat:

Imi poate da cineva citate (sau nu) despre infatisarea si vestimentatia lui Chabu din Maitreyi? :oo3
multumeeesc, fuunda

Răspuns Câştigător
| madisong a răspuns:

Chabu, cealalta fiica, avea vreo zece-unsprezece ani, parul tuns, rochie de stamba si fata oachesa, semanand cu "o tigancusa".

"Revelatia a fost Chabu, un suflet panteist. Nu face deosebirea dintre sentimentele ei si ale obiectelor; de pilda, da turte unui pom, pentru ca ea mananca turte, desi stie ca pomul nu poate manca. Foarte interesant."

Iti dau si un citat dintr-un eseu:
Chabu, sora mai mica a Maytreyiei, care ii tradeaza pe indragostiti si apoi moare este prima victima si inca una absolut nevinovata a fortelor irationalului pe care le declanseaza pasiunea dintre Maitreyi si Allan.Ea se indragosteste fara sa isi dea seama de Allan, fiind in opiniaa criticului Nicolae Manolescu "geloasa inconstienta de gelozia ei ".

Mai pot sa iti spun de copila asta ca nutrea un respect imens fata de Allan, dar nu era nici pe departe la fel de frumoasa ca sora ei. Moare dupa o criza de nebunie. Sper ca te va ajuta si poate dai funda te rog. big grin