| Dragosh97 a întrebat:

Imi poate da cineva exemple de doine?

Răspuns Câştigător
| crisy_9816 a răspuns:

Doinele sint de mai multe feluri sunt de dragoste de jale de dor de catanie etc uite cate va doine aici
De la Nistru pan- la Tisa
Tot Romanul plansu-mi-s-a
Ca nu mai poate strabate
De-atata strainatate.
Din Hotin si pan- la Mare
Vin Muscalii de-a calare,
De la Mare la Hotin
Mereu calea ne-o ating
Din Boian la Vatra Dornii
Au umplut omida cornii
Si strainul te tot paste,
De nu te mai poti cunoaste.
Sus la munte, jos la vale
Si-au facut dusmanii cale;
Din Satmar pana in Sacele
Numai vaduri ca acele.
Vai de biet Roman saracul,
Indarat tot da ca racul,
Nici ii merge, nici se indeamna,
Nici ii este toamna toamna,
Nici e vara vara lui
Si-i strain in tara lui.
Dela Turnu in Dorohoiu
Curg dusmanii in puhoiu
Si s-aseaza pe la noi;
Si cum vin cu drum de fier,
Toate cantecele pier,
Sboara paserile toate
De neagra strainatate.
Numai umbra spinului
La usa crestinului.
Isi desbraca tara sanul,
Codrul - frate cu Romanul -
De secure se tot pleaca
Si isvoarele ii seaca -
Sarac in tara saraca!

Cine-au indragit strainii
Manca-i-ar inima canii,
Manca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.
Stefane, Maria Ta,
Tu la Putna nu mai sta,
Las- Arhimandritului
Toata grija schitului,
Lasa grija Sfintilor
In sama parintilor,
Clopotele sa le traga
Ziua 'ntreaga, noaptea 'ntreaga,
Doar s-a 'ndura Dumnezeu
Ca sa-ti mantui neamul tau!
Tu te 'nalta din mormant
Sa te-aud din corn sunand
Si Moldova adunand.
De-i suna din corn odata,
Ai s-aduni Moldova toata,
De-i suna de doua ori
Iti vin codri 'n ajutor,
De-i suna a treia oara
Toti dusmanii or sa piara
Din hotara in hotara,
Indragi-i-ar ciorile
Si spanzurator

la mine

Ultimele articole Luceafarul ( VI ) - de Mihai Eminescu
In locul lui menit din cer Hyperion se-ntoarse Si, ca si-n ziua cea de ieri, Lumina si-o revarsa. Caci este sara-n asfintit Si noaptea o sa-nceapa; Rasare luna linistit Si tremurand din apa Si umple cu-ale ei scantei Cararile din cranguri. Sub sirul lung de mandri tei Sedeau doi tineri singuri:

Luceafarul ( V ) - de Mihai Eminescu
Porni luceafarul. Cresteau In cer a lui aripe, Si cai de mii de ani treceau In tot atatea clipe. Un cer de stele dedesubt, Deasupra-i cer de stele - Parea un fulger ne'ntrerupt Ratacitor prin ele. Si din a chaosului vai, Jur imprejur de sine, Vedea, ca-n ziua cea dentai, Cum izvorau lumine;

Luceafarul ( IV ) - de Mihai Eminescu
In vremea asta Catalin, Viclean copil de casa, Ce umple cupele cu vin Mesenilor la masa, Un paj ce poarta pas cu pas A-mparatesii rochii, Baiat din flori si de pripas, Dar indraznet cu ochii, Cu obrajei ca doi bujori De rumeni, bata-i vina, Se furiseaza panditor Privind la Catalina. Dar ce

Luceafarul ( III ) - de Mihai Eminescu
Trecu o zi, trecura trei Si iarasi, noaptea, vine Luceafarul deasupra ei Cu razele-i senine. Ea trebui de el in somn Aminte sa-si aduca Si dor de-al valurilor domn De inim-o apuca: - Cobori in jos, luceafar bland, Alunecand pe-o raza, Patrunde-n casa si in gand Si viata-mi lumineaza! Cum el

Luceafarul ( II ) - de Mihai Eminescu
Si pas cu pas pe urma ei Aluneca-n odaie, Tesand cu recile-i scantei O mreaja de vapaie. Si cand in pat se-ntinde drept Copila sa se culce, I-atinge mainile pe piept, I-nchide geana dulce; Si din oglinda luminis Pe trupu-i se revarsa, Pe ochii mari, batand inchisi Pe fata ei intoarsa. Ea il

Luceafarul ( I ) - de Mihai Eminescu
A fost odata ca-n povesti, A fost ca niciodata. Din rude mari imparatesti, O prea frumoasa fata. Si era una la parinti Si mandra-n toate cele, Cum e Fecioara intre sfinti Si luna intre stele. Din umbra falnicelor bolti Ea pasul si-l indreapta Langa fereastra, unde-n colt Luceafarul asteapta

Eminescu si Schopenhauer
Apropierea dintre Eminescu si Schopenhauer s-a facut de atatea ori incat ea poate fi considerata astazi ca un adevar curent al istoriei literare. Analogia dintre pesimismul poetului nostru si al filosofului german a fost in numeroase randuri pusa in lumina, in timp ce acele apropieri care ne

Scrisoarea I - de Mihai Eminescu
Cand cu gene ostenite sara suflu-n lumanare, Doar ceasornicul urmeaza lung-a timpului carare, Caci perdelele-ntr-o parte cand le dai, si in odaie Luna varsa peste toate voluptoasa ei vapaie, Ea din noaptea amintirii o vecie-ntreaga scoate De dureri, pe care insa le simtim ca-n vis pe toate

Oda (in metru antic) - de Mihai Eminescu
Nu credeam sa-nvat a muri vrodata; Pururi tanar, infasurat in manta-mi, Ochii mei naltam visatori la steaua Singuratatii. Cand deodata tu rasarisi in cale-mi, Suferinta tu, dureros de dulce... Pan-in fund baui voluptatea mortii Ne'nduratoare. Jalnic ard de viu chinuit ca Nessus. Ori ca Hercul

Daca iubesti fara sa speri - de Mihai Eminescu
Daca iubesti fara sa speri De-a fi iubit vrodata, Se-ntuneca de lungi pareri De rau viata toata. Si-ti lasa-n suflet un amar Si in gandiri asemeni, Caci o iubire in zadar Cu moartea-i sor- de gemeni. Dar vindecarea la dureri In piept, in partea stanga-i, De-acolo trebuie sa ceri Cuvinte sa

Nu voi mormant bogat - de Mihai Eminescu
Nu voi mormant bogat, Cantare si flamuri, Ci-mi impletiti un pat Din tinere ramuri. Si nime-n urma mea Nu-mi planga la crestet, Frunzisului vested Doar vantul glas sa-i dea. In linistea serii Sa ma-ngropati, pe cand Trec stoluri greu zburand La marginea marii. Sa-mi fie somnul lin Si codrul

Doina - de Mihai Eminescu
De la Nistru pan- la Tisa Tot Romanul plansu-mi-s-a Ca nu mai poate strabate De-atata strainatate. Din Hotin si pan- la Mare Vin Muscalii de-a calare, De la Mare la Hotin Mereu calea ne-o ating Din Boian la Vatra Dornii Au umplut omida cornii Si strainul te tot paste, De nu te mai poti

ExameneResurse eleviResurse parintiResurse profesoriInfo scoalaCatalog cartiGhid de manuale

Cumpara acum

aceasta este de catanie uite si cateva site uri de doine
http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/doina.htm
http://www.poeziile.com/autori/Mihai-Eminescu/doina-61.php
http://www.versuri-si-creatii.ro/......udhpp.html
sper ca te am avutat pwwwp :)

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

În funcție de sentimentele exprimate, doinele pot fi:
de dor,
de jale,
de dragoste,
de haiducie,
de instrainare,
pastoresti,
de cătănie.
Acum, tu cauta pe net, exemple de doine din fiecare categorie in parte.