| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva IF Clauses la engleza? Acele conditionale.

1 răspuns:
| Legion7X a răspuns:

Https://www.businessenglish.com/grammar/first-conditional.html?lang=rum

https://www.english-4u.de/en/grammar/conditional-clauses.htm

Uite și o explicație în engleză. Poate îti este mai ușor.

Clause = propoziție
Main= principal

Nu este greu.hai să îți explic băbește că poate profesorului îi place să vorbească prea elevat sau în termeni, și mulți dintre voi nu cunoașteți anumite sinonime. Deci cum să înțelegi când profesorul nu se ridică la un nivel mai simplu de explicație.

propoziția condițională exprimată prin, (IF) care înseamnă (Dacă) se referă la ceva cu o condiție : ‐ dacă învăt o să trec clasa.
- dacă fur, o să fac pușcărie.
- dacă alerg, o să prind autobuzul de dimineață
Atunci când folosești propozitia condițională IF o folosești la timpul prezent + propoziția principală ( main clause) adăugând will care exprimă viitorul.

dacă fur > timp prezent
dacă conduc > timp prezent.

În concluzie
Propoziția condițională (IF) adică cea care exprimă o condiție depinde de propoziția principală.

If l learn, l will pass the test tomorrow
dacă învăț o să trec testul mâine

Propoziția condițională (IF CLAUSE) > If l learn
Propoziția principală ( main clause) formată prin will > l will pass the test tomorrow

Conditional clauses are also called conditional sentences or if sentences. They always have two parts, a main clause and an if clause. These two parts are closely connected. The action in the main part can only happen if a certain condition is taking place. This condition has to be expressed in the if clause.

De restul te ocupi tu, încercă să gândești logic și va fi ușor