| robySz a întrebat:

Imi poate explica si mie schematic metoda inductiei matematice? straight face
Am stat 3-4 saptamani la ea si tot nu am inteles cum se face. Avem un prof care nu pre explica, si asteapta sa ne prindem noi... dar este greu. Nu am priceput, va rog sa`mi spuneti voi etapele in cazurile cu egalitate, divizibilitate, si cand e cu mai mare mai mic sau egal. (, >=,

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Timp de 3 - 4 săptămîni profesorul nu v-a explicat nimic? Atunci ce a făcut în tot acest timp? De ce nu l-aţi reclamat la conducerea şcolii că ia bani degeaba? Toată calasa nu a priceput sau numai tu? Tu ai fost delegat de colegii tăi de clasă ca să pui această întrebare? Şi-apoi, dacă proful ăla vreme de trei săptămîni nu "prea v-a explicat" sau nu a reuşit să vă facă să înţelegeţi, tu cît timp ne acorzi nouă ca să te facem să înţelegi care e treaba cu inducţia matematică?