| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da curiozitati despre Dimitrie Cantemir.
E urgent!
Am cautat toata ziua dar n-am gasit.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu știu la ce anume curiozități ai face tu referire.
Eu ți-aș putea spune următorul lucru, pe care în mod cert nu știu dacă- l știi:
După înfrîngerea de la Stănilești (1711) Dimitrie Cantemir a pierdut tronul Moldovei. S-a refugiat în Rusia, la curtea țarului Petru cel Mare. A fost ministru și sfetnic al acestuia.
A murit în Rusia, în 1723, la vîrsta de 50 de ani, unde a și fost înmormîntat.
Dar...în luna iunie a anului 1935, osemintele (rămășițele pămîntești) ale lui Dimitrie Cantemir au fost aduse din Rusia, în ziua de 16 iunie, în portul Constanța, iar în ziua de 17 iunie au fost depuse într-o firidă special amenajată în biserica Sfinții Trei Ierarhi din Iași, alături de cele ale domnitorului Alexandru Ioan Cuza.
( GLASUL BUCOVINEI - Cernăuți- miercuri, 19 iunie 1935).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai gândit că poate nu ai ce să găseşti? happy