| StefiChan8D a întrebat:

Imi puteti explica cum este cu fractiile zecimale periodice simple? De exemplu am un exercitiu : 57 supra 9, cum transform fractia sub forma de fractie zecimala periodica simpla? Va rog raspundeti, am lipsit la acea lectie.

Răspuns Câştigător
| OoSweetoO a răspuns:

Heii! In primul rând nu exista Numa fractie zecimala periodica simpla, exista si fractie perioidica mixtă. Mixtă adică 3, 4(3) [3, 4 perioada 3. ].
2. Ca sa aflii o fractie periodica trebuie sa împărțit numărătorul la numitor adică 57:9=6,(3).
Sper ca te-am ajutat! Fundita? puppy dog eyes :3